Lista aktualności Lista aktualności

Wakacje w Nadleśnictwie Stary Sącz

Letnie wakacje to dobry okres do spędzenia czasu i wypoczynku w jednym z najpiękniejszych obszarów przyrodniczych i turystycznych południowej polski.

Dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna Nadleśnictwa Stary Sącz sprawia, że są to tereny łatwo dostępne dla turystów i rodzin z dziećmi. Niezapomniane wrażenia czekają na tych, którzy wybiorą się na pieszą wycieczkę szlakiem wiodącym z Gabonia na szczyt Przehyba na którym znajduje się schronisko górskie, można po drodze spocząć na kamieniu w kształcie krzesła, które według legendy było miejscem odpoczynku świętej Kingi.

Na terenie działania nadleśnictwa znajduje się szereg bardzo wiekowych i ciekawych obiektów architektury oraz atrakcyjnych przyrodniczo terenów, w tym między innymi:

1. Rezerwat przyrody „Cisy w Mogilnie" wraz ze ścieżką edukacyjną. 

2. Rezerwat przyrody „Białowodzka Góra nad Dunajcem", w tym platforma widokowa z widokiem na dolinę Dunajca.

3. Pomnik przyrody „Krzesło Kingi" i Krzyż Tysiąclecia, przy ścieżce edukacyjnej Gaboń – Przehyba.

4. Klasztor SS Klarysek i kościół klasztorny pw. Świętej Trójcy położony w centrum Starego Sącza, który został ufundowany w roku 1280 przez św. Kingę żonę Bolesława Wstydliwego. 

5. Kościół pod wezwaniem św. Elżbiety – najstarszy kościół na terenie Starego Sącza, który został wybudowany najprawdopodobniej w połowie XIII wieku.

6. Ołtarz Papieski w Starym Sączu – prawdopodobnie jedyny pozostawiony w Polsce (być może nawet na świecie) ołtarz, który nie został zdemontowany po wizycie Papieża Jana Pawła II.

7. Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu (ul. Lwowska 226) tj. rekonstrukcja zabudowy rynku i budynków, które stały na terenie Galicji, w tym  starosądeckiego ratusza.

8. Sądecki Park Etnograficzny w Nowym Sączu, w którym zgromadzono i zaprezentowano budownictwo jak również przedmioty codziennego użytku Lachów, Pogórzan, Górali Sądeckich, Niemców, Łemków i Rusinów.

Życzymy wszystkim turystom ciekawych wrażeń, wypoczynku i obfitych zbiorów płodów runa leśnego! W związku z tym, że w lesie jesteśmy gośćmi pamiętajmy
o przestrzeganiu zasad korzystania z lasu. Pamiętajmy również o swoim
i najbliższych bezpieczeństwie zakładając odpowiednio wysokie obuwie tak aby usztywnić kostkę, co pozwoli uniknąć przykrych i bolesnych wypadków podczas pokonywania nierówności terenu. Zwróćmy uwagę na poprawnie dobraną odzież, by była przewiewna z długimi nogawkami i rękawami, która pomoże uniknąć przykrego spotkania z komarami i kleszczami. Zadbajmy o  odpowiednie spakowanie plecaka obowiązkowo zabierając wodę i prowiant oraz pamiętając też o telefonie komórkowym do kontaktu w razie wypadku, tak aby czuć się pewnie w każdej sytuacji. Nie zapomnijmy mapy turystycznej i przewodnika.

,,Darz Bór" na leśnych wycieczkach życzą starosądeccy leśnicy.

 

Tekst: Agnieszka Bukała