Lista aktualności Lista aktualności

Leśni przyjaciele zimową porą

W ramach współpracy Nadleśnictwa Stary Sącz z Niepublicznym Przedszkolem ,,Misiek" z Nowego Sącza odbył się cykl spotkań przyrodniczych, podczas których dzieci poznawały życie leśnych zwierząt w czasie zimowej pory roku.

Bardzo interesujące były zajęcia w terenie. Całą grupą poszliśmy do paśnika znajdującego się na trasie Gaboń – Przehyba. Dzieci pozostawiły w nim przyniesione smakołyki tj. marchew, buraki, ziemniaki, orzechy,  ziarna zbóż oraz jabłka. Nie zabrakło również przysmaku dla ptaków w postaci świeżej, niesolonej  słoniny, która została zawieszona w paśniku. Dzieci mogły również zobaczyć lizawkę, w której znajdowały się kostki soli.

Przedszkolaki z zainteresowaniem słuchały opowieści o zimowym życiu lasu
i zadawały dużo, czasami zaskakujących pytań. Uzyskując odpowiedzi zdobywały konkretną wiedzę na temat strategii przetrwania zwierząt w trudnym dla nich czasie, a co najważniejsze dowiedziały się, jak poprawnie dokarmiać zwierzęta.

Kolejne spotkanie odbyło  się w siedzibie przedszkola. Radość dzieci była ogromna. Z okazji wizyty leśnika dzieci przebrały się za wybrane przez siebie zwierzęta. Mogły również uczyć się poprzez dotyk np. głaskając futra zwierząt. Z przejęciem słuchały opowiadań o życiu dzikich zwierząt, szczególnie o tym, jakie zostawiają ślady swojego bytowania i że są to ich tropy. Dzieci pytały jak należy zachowywać się podczas wizyty w lesie, aby mieć szansę na ujrzenie jakiegoś zwierzęcia, albo jego torpów? Na zakończenie spotkania, młodzi tropiciele i przyjaciele leśnych stworzeń odbijali tropy swoich ulubionych zwierząt.

W ramach współpracy z przedszkolem „Misiek", Nadleśnictwo Stary Sącz planuje kolejne zajęcia edukacyjne, służące poznawaniu życia lasu i zachowań zwierząt
w trakcie trwania innych pór roku.

Tekst: Agnieszka Bukała